Így készíts szörpöt akácvirágból
Szülőfalum májusban illatozik az virágzó akácfától. A falut körülöleli a sok akácfa, esténként még a gyerekszobámban is érezni lehetett édeskés illatát.
Gyerekként kukucskának neveztük, mert ha a virágát megnyomtuk, kikukucskált belőle a porzója. A zsenge virágokat csak úgy letépve a fáról megettük, érezni lehetett a közepében megbúvó cseppnyi mézet, ezzel csalogatták a méheket a virágokhoz. Ebből készül a legértékesebb mézünk, az akácméz.
Szörpnek is kiváló természetes alapanyag, jó sokat gyűjtsetek be, lehetőleg vidéken, ahol kisebb az autóforgalom. Egy napi áztatás után meg is kóstolhatjátok.
Anyukám sűrű palacsintatésztát kavart, majd belemártotta a füzérben lógó virágokat. Forró olajban pillanatok alatt kisütötte. Emlékszem, én szórtam meg mindig porcukorral. Jaj de finom is volt…
Nektek is érdemes ezt a finomságot kipróbálni, míg az akác virága zsenge, hasonlóan készítettek bodzából is.
Kukucska szörp
Hozzávalók:
- 30-45 ág akácvirág füzér
- 3 db citrom
- 3 kg kristálycukor
- 3 kanál citromsav
Tegyük az akácvirágokat egy nagy fazékba, és öntsünk rá annyi vizet, hogy bőségesen ellepje. A virágokat nem szükséges megmosni, mert akkor sok ízanyagot veszítünk el vele. Adjuk hozzá a vékony karikákra felszeletelt citromot, keverjük jól össze, majd fedjük be egy fedővel. Hagyjuk a konyhában, vagy tegyük az éléskamrába és áztassuk legalább egy napon keresztül.
Másnap sűrűszövésű gézanyagon szűrjük át, majd a virágos levet öntsük egy nagy fazékba. Adjuk hozzá a cukrot, citromsavat, majd forraljuk fel. Még forrón töltsük tiszta üvegekbe, jól zárjuk le, majd tegyük szárazdunsztba. Másnap már betehetjük az éléskamránkba. Jéghideg vízzel, egy-egy levél friss mentával hígítva fogyasszuk.
Készíthetjük akácmézzel is, cukor helyett körülbelül 3 kilónyi mézet használjunk az elkészítéséhez.