A sokarcú sütőtök
Emlékszem, nagyapám taligával tolta be az istálló mellé az ölnyi nagyságú sütőtököket a tanya mellőli szántóról. Nagymamám mielőtt a marháknak adták volna takarmányul, kikapargatta a magját és a sparhelt sütőjében aranysárgára sütötte. Papa a megmaradt óriási tökdarabokat a répaszecskázóval aprította ehető falatkákra az állatoknak. Persze jutott nekünk is, egyik fő táplálékforrás volt a késő őszi időkben a falusi házakban. Ma már picit jobb a helyzet, a piacokon elterjed a kora, hosszúkás narancssárga színű, úgynevezett orange vagy kanadai sütőtök. Mézédes és szaftos a húsa, ha megsütjük, nem kell megcsípnie a dérnek, hogy fogyasztható legyen. Népszerűségét a sokféleképp való felhasználásnak, olcsóságának és egészséges mivoltának köszönheti.
Sütőtök ivólé
Az otthon készített sütőtöklének nincs párja. Egyszerű az elkészítése és kicsik-nagyok szeretik.
Hozzávalók: 1 kg sütőtök, fél citrom leve, 1 db egész fahéjrúd, 10-15 dkg cukor
Hámozzuk meg a tököt, majd a belsejében lévő magokat kanállal szedjük ki. Vágjuk fel kisebb darabokra, és tegyük egy fazékba. Öntsünk rá annyi vizet, hogy bőségesen ellepje. Tegyük bele az egész fahéjat, majd főzzük húsz percen keresztül.
Ha a tök teljesen megpuhult, szedjük ki a fazékból a fahéjrudat, majd kézi mixer segítségével pürésítjük össze. A kész tökpürét passzírozzuk át finomlyukú szitán, és öntsük vissza a főzőedénybe. Tegyük hozzá a cukrot, a citromlevet, és ha nagyon sűrűnek ítéljük, öntsük hozzá még vizet. Forraljuk újra fel, majd töltsük jól zárható befőttesüvegekbe. Azonnal zárjuk le, állítsuk fejre öt percig, és máris betehetjük az éléskamránkba.
További receptek sütőtökből, válogassatok belőle: Tök jó dolgok
Újdonságok, naponta friss hírek, ajánlatok és akciók találhatók Facebook oldalunkon. Csatlakozz hozzánk és részt vehetsz nyereményjátékainkon is!