Nátha ellen természetesen
A téli időszakban gyakrabban megfázunk, és bár most nincs olyan nagyon hideg tél, egy-egy vírus mindenkit legyűrhet. A nátha és a megfázás gyógyszerrel igazán nem gyógyítható, de több természetes enni-innivaló akad, mely enyhíthet a helyzeten.
Teák
Megfázáskor leginkább arra vágyunk, hogy egy jó meleg szobában időzhessünk finom takaró alatt, puha párnákkal körülvéve, és egy bögre gőzölgő tea legyen mellettünk. A forró italok, melyek gyógyító növényekből állnak, valóban enyhíthetik a tüneteket. Ajánljuk a hársfavirág, borsmenta, bodzavirág, áfonyalevél, csipkebogyó, hibiszkuszvirág, napraforgószirom, levendulavirág, zsályalevél, göymbér tartalmú teák fogyasztását. Teáinkat itt találod.
Gyógyító növények
A hársfatea, a kamillatea, a mentatea jól ismert megfázás elleni teák. Cseppek vagy cukorka formájában szokták még ajánlani a bíbor kasvirágot (Echinacea), mely a tünetek enyhítésében segíthet. Ismert még a bodza, mely serkenti az immunrendszert, így közvetve biztosan segít a tünetek legyőzésében. Ajánljuk a bodzaszörpöt, melyet nem csak hidegen, de forró teába öntve is élvezhetünk. Aki a keleti gyógymódokat is ismeri, szereti, az próbálkozhat ginszeng tartalmú szerekkel is – ehhez kérjük ki gyógyszerész vagy orvos tanácsát – mert vizsgálatok szerint a ginszeng mind a megfázás, mind az influenza megelőzésében és kezelésében segíthet.
C-vitamin bomba
A legtöbbször alkalmazott megfázás elleni szer, a tünetek kezelésére nagyon jó, nagy adagban fogyasztva lerövidíti a betegséget, pusztítja a szervezetünkben élő kórokozókat.
A legtöbb C-vitamin a déligyümölcsökben (citrom, narancs, acerola, kivi) van, de sok van a paprikában, a brokkoliban, a homoktövisben is, és például a petrezselyemlevélben is, ezt is érdemes fogyasztani, természetesen nyersen. Emlékeztetőül: a forró italokban a C-vitamin hatástalanná válik.
Mézek
A mézről annyi jót tudnánk írni, hogy nem férne ide. Ami biztos, hogy fertőtlenítő, vírusölő hatású, enyhíti a kínzó köhögést, a torokfájást. Mézeink között biztosan talál mindenki a kedvére valót, van hárs- és akácmézünk, és különféle ízesített mézeink is (vaníliás, levendulás, chilis).
Sós öblögetés, orröblítés
A tengervizes spray-vel vagy házilag készült sós vízzel történő toroköblítés, orröblögetés segíthet a vírusok leküzdésében, természetesen tisztítja ki az üregeket a folyadék.
Kalapkúra – pálinka és más italok
Az alkoholról sokan úgy vélik, hogy ’megöli’ a vírusokat, ezért isznak pálinkát, vagy más forró alkoholos italt (pl. grog, forralt bor) megfázáskor. Óvatosan kell vele bánni, de egy kupica nem árthat. Egyes köhögés, letapadás elleni szerekben is van alkohol, ezt vegyük figyelembe.
Cink
Mostanában cinktartalmú szereket is ajánlanak a gyulladásos folyamtok lerövidítésére, meghűléses megbetegedésekre. Itt is törekedjünk a természetes bevitelre. Cink van a teljes kiőrlésű kenyérben, hüvelyesekben, marhahúsban, májban, tojásban.
Házi koszt, húsleves vagy meleg zöldségleves
A forró levesek első helyen vannak a náthás betegeknek ajánlott listán, hatásuk akkor az igazi, ha azt anyuka vagy nagymama készíti el és tálalja. Valószínűleg a gondoskodás faktor erősebb gyógyító hatással bír, mint maga a leves, de ha sok zöldséggel készül, akkor igazi orvosság lehet.
Leves receptek itt találhattok.