Különleges ízeken töröm a fejem
A tihanyi lekvárfőző napon készült velem a következő beszélgetés. A videóból sokat megtudhattok a kedvenceimről, és a lekvárfőzés szerelmeseinek néhány jó tanácsot is elárulok.
A beszélgetésben bemutatom a fahéjas szilvalekvárt, a bodzabogyós körtedzsemet, a marcipános egres lekvárt, a forralt bor fűszerkeveréket, a répás kuglóf süti keveréket. Az izgalmasan hangzó faszállítók lekvárjáról is ejtünk néhány szót, ami erdei vegyes gyümölccsel és whisky-vel készül. Sorra kerül még a csipkebogyós körtedzsem története, készítése, valamint főzési és tálalási praktikák.
Lekvárkészítéshez tanácsok:
– ha lehet, használjunk saját termésű gyümölcsöt,
– mindig jó érett gyümölcsöt vegyünk (ne éretlent és ne túlérettet, kóstoljuk meg nyugodtan a piacon, ha jóízű, akkor vegyünk csak belőle),
– nem kell megpucolni a gyümölcsöket, a sérült részeket, magot szedjük ki,
– mindig egy kis cukorral megszórva kezdjük el főzni a gyümölcsöt,
– cukormentesen is tudunk lekvárt főzni, például steviával,
– kevés cukorral is készülhet a jó érett gyümölcsből lekvár, ekkor érdemes pektint (gyümölcsből kivont természetes lekvárzselésítőt) használni, ami segít besűríteni a lekvárt,
– a magas víztartalmú gyümölcsöket (pl. epret) csak 5-6 percig kell főzni, aminek vastagabb a héja, azokat tovább kell,
– próbáljunk ki bátra új fűszereket, gyógynövényeket, likőröket a lekvárunk ízesítéséhez,
– tartósítási trükkömet már jól ismeritek: sokan kérdezik, hogy hogyan lehet tartósítószer nélkül eltenni a lekvárt, hogyan működik. Nagyon egyszerű. A tisztára mosott üvegbe kell tölteni a még forrásban lévő lekvárt, azonnal rá kell csavarni a tetejét, és öt percre fejre kell állítani. A forró lekvár csírátlanítja a kupakot, a bennmaradó levegőt is, így biztosan nem romlik meg a befőttünk. Visszafordítva már tehetjük is kamrába.
Te is szeretsz befőzni? A lekvárkészítés kellékeit megrendelheted a befőzési kellékeket kínáló oldalunkon.